30 Ağustos Zafer Bayramını Gururla Anıyoruz. Kutlu Olsun!

0
143

30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti için önemli günlerden ve bayramlardan bir tanesidir. Büyük bir mücadele sonunda, milletimizin alnının akı ile çıkmış bu zaferi kutluyoruz. Bir kez daha bu bayramı kutlama sebeplerimizi hatırlayalım.

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır?

Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Büyük Taarruz zaferle sonuçlanmıştır. Zafer Bayramı’nı, 1922 yılından beri kutlamaktayız.

Büyük Taarruz ya da Başkumandanlık Meydan Muhaberesi Nedir?

Türk Ordusu, Yunan Kuvvetleri ile Kurtuluş Savaşı sırasında karşı karşıya gelir. Kolordular taarruz için 14 Ağustos 1922’de harekete geçer. 26 Ağustos’ta ise saldırı başlamıştır. Türk Ordusu’nun, 9 Eylül’de İzmir’e girmesi ile birlikte, Yunan Ordusu 18 Eylül’de Anadolu topraklarından tamamen çekilir. Savaş başarıyla kazanılmıştır. Türk Ordusu’nun başlattığı bu harekatın ismine, Büyük Taarruz ya da Başkumandanlık Meydan Muhaberesi denir.

İzmir, Yunan İşgalinden 9 Eylül 1922’de Tamamen Kurtuldu

İşgalcilerin topraklarımızdan tamamen çekilmesinden sonra, sembolik tarih 30 Ağustos olarak belirlendi. Afyon’da 1924 yılında, Başkumandan Zaferi adı altında törenlerle kutlanırken, Türkiye’de, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları 1926’da kutlandı.

Zafer Kutlamaları 1924’te Kutlanmaya Başlandı

İki yıl zafer kutlamaları için beklendi. Bunun sebebi, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası açısından yoğunluğunun fazla olmasıydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here