Açlık Krizleri Nasıl Önlenir?

0
155

Açlık Krizlerini Önlemek İçin Kahvaltıda Protein İçeren Yiyecekler Tüketin

Sofradan henüz iki saat önce kalkmanıza rağmen kendinizi aniden buzdolabı önünde mi buluyorsunuz? Açlığınızı ancak tatlılar ve karbonhidrat ağırlıklı beslenerek mi giderebiliyorsunuz? Aniden bastıran yeme isteği karşısında tabağınızı hızla bitirme ihtiyacı mı hissediyorsunuz?

Ne yazık ki siz de pek çok kişinin ortak derdi olan açlık krizlerine yakalanıyorsunuz. Ama endişelenmeyin, açlık krizlerini protein içeren yiyecekler tüketerek önlemek elinizde.

Kahvaltıda Proteini Eksik Etmeyin

Açlık-Krizleri-Nasıl-Önlenir
Protein Ağırlıklı Kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biri. Bunun nedeni ise gece uzun süren açlıktan sonra kan şekerinin taban seviyeye kadar inmesi. Dolayısıyla hem metabolizmanızı hareketlendirmek hem de gün içinde açlık krizleriyle karşılaşmamak için güne kahvaltısız başlamayın. Özellikle protein ağırlıklı kahvaltı etmeniz güne dinç başlamanıza yardımcı olacaktır. Beyaz peynir, yumurta veya süt, kaliteli protein kaynakları olarak güzel birer seçenek olabilir.

Tam Tahıllı Ekmek Tüketin

Açlık-Krizleri-Nasıl-Önlenir
Tam Tahıllı Ekmek Tüketin

Tam tahıllı undan yapılan ekmekler beyaz ekmeklere göre, içeriklerindeki tahıllar sayesinden midede daha uzun sürede kalıyor. Bu sayede de sindirim daha yavaş oluyor. Bu da kan şekeri seyrini dengeleyerek açlık krizlerini önlüyor.

Çubuk Tarçınlı Yeşil Çay İçin

Açlık-Krizleri-Nasıl-Önlenir
Tarcin Yesil Çay

Özellikle ara öğünlerde içeceğiniz yeşil çay, açlık duygunuzu bastırmanıza yardımcı olur. Yeşil çay ve tarçın, insülin seviyesini dengeleyerek kan şekerinin aniden düşmesini önlüyor. Ayrıca tarçın, aromatik etkisiyle şeker isteğinizin de önüne geçiyor.

Tahıl Yulafıyla Ara Öğün Yapın

Açlık-Krizleri-Nasıl-Önlenir
Tam Tahıllı Yulaf Tüketin

Kaliteli karbonhidrat içeren proteinli bir ara öğün sizi bekliyor. Bunun yanında tatlı isteğinizin önüne geçmiş oluyorsunuz. Tahıl ve proteinin birleştiği ara öğünler kan şekeri dengenizi koruyarak tokluk hissi veriyor. Yulaf ve yoğurt yada süt size yardımcı olacaktır. Bir su bardağı süt içerisine üç yemek kaşığı yulaf ezmesi ilave ederek karıştırın ve ortalama 1,5 çay kaşığı toz tarçını ilave edin. İsteğe göre 7-8 tane çiğ badem veya yarım muz ya da herhangi bir meyve ilave edebilirsiniz.

Canınız Tatlı İstediğinde Meyve Yiyin

Açlık-Krizleri-Nasıl-Önlenir
Canınız Tatlı İstediğinde Meyve Tüketin

Her şeye dikkat etmenize rağmen canınız hala tatlı isteyebilir. Bu durumda işlenmiş şeker oranı yüksek tatlılar yerine, vitamin ve minarellerden zengin, posa içeriği yüksek meyvelere yönelebilirsiniz. Tabi ki meyveler de porsiyon kontrolü önemli. Gün içinde 1*3 porsiyon arasında meyve tüketmeniz yeterli olacaktır. Bir orta boy elma veya 4 tane kayısı ya da 1 adet şeftali veya 1 tane portakal ya da 15 adet üzüm bir porsiyon meyveye denk geliyor.

Ceviz, Fındık Veya Badem Atıştırın

Açlık-Krizleri-Nasıl-Önlenir
Ceviz Fındık veya Badem Atıştırın

Ana öğünlerimizin ardından ortalama 2-3 saat sonra mideniz kazınmaya, canınız bir şeyler atıştırmak istemeye başlayabilir. İşte aslında bu, kan şekerinizin verdiği sinyal. Bu durumda magnezyum, fosfor, çinko gibi minerallerden zengin olmalarının yanı sıra bitkisel yağ içerikleriyle de midede uzun süre kalarak tokluk hissi veren ceviz, fındık ya da badem doğru birer seçenek olacaktır. Ancak kalori alımını azaltmak ve yağ içeriğini arttırmamak için çiğ olanlarını tercih edin ve 1 avuçtan fazla tüketmemeye dikkat edin.

Su İçmeyi Unutmayın

Açlık-Krizleri-Nasıl-Önlenir
Su İçmeyi Unutmayın

Yetişkin bir kişinin kilo başına günlük 35 ml su içmeye ihtiyacı vardır. Su ihtiyacımızı karşılayamadığımızda beynimiz kendini aç hissedip sinyaller verebiliyor. Eğer su içmeyi sevmiyorsanız, suyu limon, elma dilimleri, salatalık ve nane gibi çeşitli aroma vericilerle tatlandırabilirsiniz.

Bir Bardak Kefir

Açlık-Krizleri-Nasıl-Önlenir
Bir Bardak Kefir İçin

Kefirin faydaları saymakla bitmez ama en önemli yararlarından biri de tok tutucu olması ve kan şekerini dengelemesi. Glisemik imdeksi düşük olan kefir, içerdiği proteinle birlikte midede uzun süre kalarak tokluk hissi veriyor ve kan şekerinin de daha yavaş yükselmesini sağlıyor. Böylelikle yaşanılan açlık krizlerinin önüne geçerek fazla besin ve kalori alımını azaltıyor. Tadından hoşlanmıyorsanız, çeşitli meyveler ilave ederek kefiri tatlandırabilirsiniz.

Sizler için açlık krizleri neden oluşur ve açlık krizlerini önlemenin 8 yolunu paylaştık.
Sağlıklı günler dileriz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here