Amsterdam Nerede? Gezilecek Yerler

0
302
Amsterdam: Nerede? Gezilecek Yerler
Amsterdam

Amsterdam tarihi zenginliklere sahip bir şehirdir. Kökenleri çok farklı olduğu için, birbirinden çeşitli kültürü ve sanatı içerisinde barındırır.

Bu şehrin yerlisi olmayıp, burada yaşamayı tercih eden birçok insanın ortak bulunma sebebinin iş veya burayı sevmelerinin haricinde, buradaki yaşam şartlarının daha iyi olması ve düşük masraflarla hayatlarını daha kolay yaşamalarıdır.

Bu şehir hakkında bilinmesi gereken herşeyi bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde hazırladık. Dilerseniz tanıtım videosunu da izleyebilirsiniz.

Amsterdam Nerede ve Hangi Kıtada Yer Alır?

Amsterdam, Hollanda ülkesinin başkentidir. Belçika ve Almanya ülkeleri ile komşudur. Almanya ülkenin doğusunda, Belçika ise güneyinde yer almaktadır. Diğer bir deyişle Kuzey Batı Avrupa’da yer alır.

Hollanda Krallığı dört ülkeden meydana gelmektedir. Bu ülkelerden biri de Hollanda’dır. Hollanda Eyaleti’nin en önemli eyaletidir. Bizim bildiğimiz ve sıklıkla kullandığımız “Hollanda” adı buradan gelerek isimlendirilmiştir. Topraklarının büyük bir bölümü Batı Avrupa’da, üç adası ise Karayipler’de yer alır.

Amsterdam Harita Yeri

 • Amsterdam nüfusu: Amsterdam nüfusu 2016 yılında 1.098.684 civarlarına ulaşmıştır.
 • Amsterdam-Türkiye saat farkı: Türkiye ile aralarında 1 saat zaman farkı vardır. Amsterdan bizden 1 saat geridedir.
 • Para birimi: Bir çok Avrupa Birliği ülkesinde de kullanılan para birimi Euro kullanılmaktadır. Burada euro haricinde diğer bir para birimi kabul görmemektedir.
 • Resmi dili: Hollandaca (Dutch) Hollanda’nın resmi dilidir. Hollandaca bilmenize gerek yok çünkü Amsterdam’da yaşayanların büyük bir çoğunluğu, ingilizce dili haricinde iki veya üç dili de çok iyi konuşabilmektedirler. Hiçbir zorluk yaşamayacaksınızdır.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Bu şehrin hava durumunu önceden tahmin etmek çok mümkün olmuyor ama yılın sekiz ayının gri, soğuk, rüzgarlı ve yağmurlu olduğu söylenebilir. Bu sebeple orada olacağınız dönem içerisinde küçük bir yağmur şemsiyesi yanınızda taşımanız gerekebilir.

Kurak bir dönem tercih etmek isterseniz mayıs ayı idealdir. Turistik ziyaretin en fazla olduğu yaz döneminin hemen sonrasında, Eylül veya Kasım ayları da tercih edilecek diğer  bir alternatif olabilir. Çünkü yılın bu dönemlerinde kanal boyunca şehri gezmek çok keyifli olacaktır.

Amsterdam’a Nasıl Gidilir?

Amsterdam: Nasıl Gidilir?
Amsterdam: Nasıl Gidilir?

Hemen hemen her gün Türkiye’den İstanbul ve diğer şehirlerden olmak üzere uçuş seferleri düzenlenmektedir. Amsterdam’a uçuş süresi yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.

Amsterdam’ın 17 km Güneybatısında yer alan, en büyük aktarma merkezi olan ve kusursuz uçuşları ile bilinen Amsterdam Schiphol Havaalanı, şehrin en büyük havaalanıdır. Ulaşım konusunda hiç bir güçlük yaşamadan varılan Schiphol havaalanı en iyi 25 havaalanı sıralaması içerisinde yer alır.

Ülke içerisine ve birçok Batı Avrupa’ya seferleri olan Amsterdam Central Station şehrin en bilinen tren istasyonudur. Ayrıca Shiphol’e de tren ile direkt bağlanıyor. Sloterdijk, Amstel, Zuid ve Bijlmer-ArenA diğer bilinen tren istasyonlarıdır. Cnetral’a uluslararası birçok tren doğrıdan geçer ama bazıları da Zuid’de sadece durur.

Schiphol haricinde daha uygun bir uçuş isterseniz, yakınında bulunan şehirlerden Rotterdam, Utrecht, Hague ve Eindhoven gibi havaalanlarına da bakabilirsiniz. Buralardan yaklaşık 30 dakika ile 1 saat gibi aralıklarda kolayca Amsterdam’a gidebiliyorsunuz.

Amsterdam’da Nerede Kalınır?

Amsterdam: Nerede Kalınır?
Amsterdam: Nerede Kalınır?

Turla gidenlerin haricinde, ilk kez bireysel olarak seyahat edenlerin ilk sorusudur. Konaklama alternatiflerinin fazla olmasından dolayı biraz strese neden olsa da, birçok yer yürüme mesafesinde ve küçük bir şehir olmasından dolayı en sıkıntısız yerdir. Ufak bir araştırma ile bunun üstesinden gelinebilir.

Şehirde bulunan oteller, Popüler Roma ve Paris şehirlerine göre biraz daha yüksektir. Ama bütçenize uygun bulabileceğiniz bir çok otel ve hostel seçeneklerini de güvenle değerlendirebilirsiniz. Dört ve beş yıldızlı ve çok çeşitli konaklanacak yerleden size uygun kriterlerde olan bir yer mutlaka bulacaksınızdır.

İlk önce tercihinizi şehir merkezinden yana kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. Dam Meydanı ve çevresi, Amsterdam Tren İstasyonu ve Rembrandtplein şehrin merkezinde bulunan en popüler gözde yerleridir. Böylelikle toplu taşıma araçlarına yakın olmuş olursunuz ve gitmek istediğiniz yerlere kolaylıkla ulaşırken, müze ve diğer görmek isteyeceğiniz yerlere de kolaylıkla ulaşmış olursunuz.

Diğer popüler yerleden olan Jordaan bölgesi (merkezin sol kısmında), Spui meydanı ve Museumplein ismindeki müzeler meydanı (merkezin biraz güneyinde) alternatif konaklama seçenekleri olabilir.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım

Amsterdam bisiklet şehri olarak da bilinir. Ulaşımda bisiklet kullanımı oldukça fazladır. Bisiklet sayısı burada yaşayan yerlilerden daha fazladır. Bu şehirde yürürken dikkatli olmak gerekiyor; bisiklet şeridini kullanmamak veya karşı caddeye geçerken sağ ve sol kontrülüne dikkat etmek gerekiyor. Yayalar ve sürücülerden daha fazla bir hakka sahiptirler.

 • Toplu Taşıma: Otobüs, tranway ve metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz çip kart (OV-chipkaart) ile seyahat edebiliyorsunuz. Tek kullanımlık kart veya gündüz kullanım olmak üzere iki tip kart vardır. Tek kullanımlık kart 1 saat için geçerli olmakla birlikte gündüz kart ise 1 ve 7 gün için kullanım için idealdir.
 • Yürüyüş: Bu şehrin çok büyük olmaması ve gidebileceğiniz yerlere yürüme mesafe ile ulaşabildiğinizden dolayı toplu taşıma araçlarına gerek kalmadan seyahatlerinizi yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz.
 • Tramvay: Şehirde aktif olan bir tramway istasyonları var. Belirli noktalar yürüme mesafesinden fazla olduğu için veya gitmek istediğiniz yerlere daha kısa sürelerde ulaşmak isterseniz tramvayı tercih edebilirsiniz.
 • Metro: Metro kullanmakta diğer bir alternatif olabilir ama bilinmesi gereken bir nokta, şehirdeki metro ağları hem küçük hemde durakları merkez içerisinde çok fazla yok.

Amsterdam Gezilecek Yerler

1. Dam Meydanı

Amsterdam: Dam Meydanı
Amsterdam: Gezilecek Yerler Listesi

17. yüzyıldan beri şehrin kalbinin attığı yer olan bu meydanda ister meydan çevresindeki cafelerde oturup birşeyler içebilir, ister yaz dönemi kurulan lunaparkta eğlenen insanları seyredebilirsiniz.

 2. Ouda Kerk

Amsterdam: Oude_Kerk
Amsterdam: Oude_Kerk

13. yüzyıldan beri ihtişamını koruyan Amsterdam’ın en büyük ve en eski klisesi Ouda Kerk’in içindeki muhteşem vitraylar, devasa örgü ve tavandaki eşsiz resimler görülmeye değer.

3. Spui Meydanı

Amsterdam: Spui Meydanı
Amsterdam: Spui Meydanı

Üniversite binalarına oldukça yakın olan Spui Meydanı, Amsterdam’ın en hareketli ve en eğlenceli meydanlarından biridir.

4. Bloemenmarkt

Amsterdam: Bloemenmarkt
Amsterdam: Bloemenmarkt

Turistlerin en önemli uğrak noktalarından biri olan ve tekneler üzerinde satılan rengarenk laleler ile gerçek bir renk cümbüşüne dönüşen bu pazarı görmeden geçmeyin.

5. VondelPark

Amsterdam: Vondelpark
Amsterdam: Vondelpark

Amsterdam’daki en popüler ve geniş bu parkta, küçük göletleri seyredip kuş sesleri eşliğinde çimlere uzanıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

6. Rijksmuseum

Amsterdam: Rijksmuseum
Amsterdam: Rijksmuseum

17. yüzyıl dönemine ait Hollanda sanatının geniş koleksiyonunun haricinde, Ortaçağ döneminden bugüne kadar uzanan dikkat çekici eserlerin sunulduğu Hollanda Ulusal Müzesi’dir. Bu müzede klasik eserleri görebilirsiniz.

7. StedeLijk Museum

Amsterdam: Stedelijk Museum
Amsterdam: Stedelijk Museum

StedeLijk Museum Amsterdam’da yer alan ve görülmesi gereken önemli müzelerdendir. 19. yüzyıl döneminden bugüne kadar gelen önemli modern sanattan Picasso, Chagall, Cezanne gibi isimlerin eserlerini görebilirsiniz.

8. Jordaan

Amsterdam: Jordaan Bölgesi
Amsterdam: Jordaan Bölgesi

Amsterdam’ın en ünlü ve önemli bölgelerinden biri olan Jordaan, işçi sınıfı ve göçmenler için 17. yüzyılda inşa edilmiştir.

9. Museum Van Loon

Amsterdam: Van Loon House
Amsterdam: Van Loon House

Museum Van Loon, Amsterdam’ın en ilginç müzelerinden biridir. 1884 yılından bu yana Van Loon Ailesi’ne ait bu güzel kanal evi, sizi 18. yüzyıla bir yolculuğa çıkartır.

10. Amsterdam Centraal

Amsterdam: Amsterdam Centraal
Amsterdam: Amsterdam Centraal

Amsterdam’ın merkez tren istasyonu olan Amsterdam Centraal, ayrıca 19. yüzyıl döneminin mimarisi olarak da en ender örneklerinden de biridir.

11. National Museum of Spectacle

Amsterdam: Museum Spectacles
Amsterdam: Museum Spectacles

National Museum of Spectacle, alt katında Buddy Holly veya John Lennon tarzı zor bulunan modeller satılan bir optik dükkan olan, üst katında ise 1600’lü yıllardan bugüne gelmiş gözlük, büyüteç akla ne gelirse serilen şirin bir minik müzedir.

12. Tassen Museum Hendrikje

Amsterdam: Tassen Museum Hendrikje
Amsterdam: Tassen Museum Hendrikje

Tassen Museum Hendrikje, Türkçe adı ile Çanta ve Cüzdan müzesidir. Hendrikje Ivo, Amstelveenli bir antikacı olup, 3000 parçalık kişisel koleksiyonunu sonunda bir müzeye dönüştürmüş. Dior, Chanel and Versace, gibi markaların yanı sıra farklı kıtalardan ve eski çağlardan bile çantalar sergileniyor.

Amsterdam’da Yapılacak En İyi Şeyler

Amsterdam: Yapılacak En İyi Şeyler
Amsterdam: Yapılacak En İyi Şeyler

Suyun Rahatlatıcı Etkisi:

 • Jordaan bölgesindeki Egelantiersracht ve Bloemgracacht kanalındaki ağaçların gölgesinde yürümek.
 • Klasik nehri üzerinde tekne gezisi, kano sporui tekne evde kalmak, kısacası su üstünde yapılabilecek her şeyi denemek.

Cafe ve Restauranların Lezzetlerini Denemek

 • Chocolata’da (Spıistraat, 15) isterseniz kahve içebilirsiniz ama kek ısmarladığınıza dikkat edin, esrarlı kek ve bonbon yapıyorlar. Bu cafenin dünyanın heryerinden fanları var.
 • De Jaren’de (Nieuwe Doolenstraat, 20) inanılmaz bir kanal manzarası ile uzun kahvaltılar yapmak.
 • Pancake Bakery’de (Prinsengracht, 191) kreplerin üzerini dolduracak onlarca çeşit meyve karşısında rejimleri unutmak.
 • De Kas restoranında yeşilliklerin içinde muhteşem bir öğle yemeği yemek. Ayrıca parkın içindeki seraları gezmek de ücretsiz.
 • Uzakdoğu mutfağından Rijsttafel, Ulaamse frites Met yani mayonezli Hollanda stili patates kızartması, Pancake, patates kroket gibi kentin tüm abur cuburlarını tatmak.
 • Kentin en önemli buluşma noktası restoran-bar Cinema Paradiso’da (Westerstraat 186) scoroppino ısmarladıktan sonra, ezilmeyeceğiniz bir köşe bulup içerideki ortama karışmak.
 • Rain Rembrandtplein meydandaki fizyon menüsü ve barı ile çok popüler bir restorandır.
 • VisAanDeSchalde (scheldeplein, 4) ise iyi bir deniz ürünleri lokantasıdır.
 • Fifteen, (Jollemanhof, 9) Naked chef olarak tanınan ünlü İngiliz şef Jamie Oliver’in, Londra’dan sonra Amsterdam’da açtığı modern ve genç tarzı ile dikkat çeken restoranı şu günlerde kentin en popüler noktalarından biri haline gelmiş,

Müze ve Sanat Eserlerini Görmek:

 • Tüccar Willet-Holtbusen’in şimdi müze olan kanakl evini (Herengracht, 605) gezmek. 1685’te yapılan evdeki duvar kağıtları bile hiç bozulmadan kalmış ama en eğlenceli bölüm, dev ocakların yer aldığı mutfak ve hizmetçilerin yaşadığı odaları gezmek.
 • Ev meraklıları için diğer bir seçenek de Rembrandt Evi, Jodenbreestraat 4 numaralı bu evde 1639-1659 yılları arasında yaşayan ressamın kişisel eşyaları, stüdyosu ve skeçleri sergileniyor.
 • Van Gogh müzesinde yalnızlığın, sarı rengin ve deliliğin tuhaf karmaşasında kaybolmak.
 • Foam adındaki küçük ve modern fotoğrafçılık müzesini gezmek çok keyifli olacaktır. (Keizersracht, 609)

Gece Kulübüne Gitmek:

 • İyi bir kulüpte partilemek ve gün ışığında otele dönmek, bazı seçenekler Club More, Ministry, Panama, Sinners, Odeon, gidenlerin tavsiyesi ise Jimmy Woo, (Korte Lesidsed-warsstraat, 18)

Film İzlemek

 • Tuschinski theater merkezinde film izlemek. Burası 1921 yılında açılmış art deco mimarisi ve iki kulesi ile her yerden görülebilen o yıllarda 1472 koltuk sayısına sahip efsane bir sinema salonudur. Kurucusu olan Tuschinski ailesini Naziler öldürmüştür, bugün 12  ayrı salonu olan büyük bir sinema komplesine dönüştürülmüştür. İçeride şampanya içerek film izlelenebilen romantik localar da var. (Rguliersbreestraat 26-34)

Yürüyüş Yapmak

 • Cumartesi günleri Noordemarkt’ta organic ve gurme yiyecekler semt pazarında dolaşmak.
 • Atmışlı yıllarda Avrupalı hippilerin buluşma noktası olan Vondel parkında dolaşmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here