Diyabet Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

0
16
Diyabet Nedir? Şeker Hastalığı
Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir? Temel belirtileri ve sebebi, tanısı nasıl konulur ve nasıl tedavi edilir ile ilgili tüm başlıkları ve detayları bu içeriğimizde sizlerle en temel düzeyde paylaşıyor olacağız.

Diyabet Nedir?

Sıkça rastlanan bir durum olan diyabet ya da diğer adıyla şeker hastalığı, bedenin glikozu gerektiği gibi kullanmamasından dolayı vücutta glikoz oranının (şekerin) çok yüksek olmasıdır.

Bunun nedeni bedenin glikozu enerjiye dönüştürmesi gereken mekanizmasının gerektiği gibi çalışmamasıdır. Normalde vücudunuzdaki glikoz oranı insülin adında bir hormon tarafından dikkatle kontrol altında tutar.

İnsülin hemen midenin arkasında bulunan pankreas tarafından üretilir. Pankreas glikozun hücrelere nüfuz ederek enerji üreten bir yakıt işlevi görmesini sağlar. Bedende yetersiz insülin üretildiğinde veya üretilen insülin gerektiği gibi kullanılmadığından kişide diyabet ortaya çıkar.

Yediğimiz şekerli gıdalardan veya ekmek, patates gibi nişastalı gıdaların sindiriminden glikoz elde ederiz. Glikoz aynı zamanda karaciğer tarafından da üretilir.

Yemek yedikten sonra kandaki glikoz seviyesi yükselir, bedende insülin salgılanmıştır. Vücuttaki kan şekeri seviyesi düştüğünde (örneğin egzersiz yaparken), insülin seviyesi de düşer. Bu nedenle insülin, kandaki glikoz seviyesini düzenlemede ve özellikle de glikoz seviyesinin çok fazla yükselmesini engellemede hayati bir rol alır.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Çeşitleri:

Diyabet Çeşitleri
Diyabet (Şeker Hastalığı) Çeşitleri Nelerdir?

İki tip diyabet vardır. Birinci tip, insüline bağımlı olan, ikincisi ise insüline bağımlı olmayandır.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 diyabet insüline bağımlı olan diyabet, pankreasda insülin üreten hücrelerin yok olmalarından dolayı bedende insülin oranının ciddi şekilde düşük olması durumudur. Bu durum genellikle kırk yaş altı kişilerde ve sıklıkla çocuklarda ortaya çıkar. İnsülin iğneleri ve özel diyetle tedavi edilir.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet insüline bağımlı olmayan diyabette ise bedenin hala biraz insülin ürettiği ancak ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığı veya üretilen insülini gerektiği gibi kullanamadığı durumlardır. Bu durum genellikle kırk yaş üstü kişilerde ortaya çıkar. Özel diyet ve egzersizle tedavi edilebilirken, zaman zaman ilaçlara ve insülin iğnelerine başvurulur.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker (Diyabet) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Şeker (Diyabet) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
 • Susamanın artması
 • Çok sık tuvalet ihtiyacı – özellikle geceleri
 • Aşırı yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Genital bölgede kaşıntı
 • Görmede bulanıklık

Tip 2 diyabet yavaş yavaş gelişir ve belirtileri genellikle daha yumuşaktır. Kişiler belirtileri “yaşlanmaya” veya “fazla çalışmaya” bağlar. Bazıları ise belirtilerinin hiç farkına varmazlar, diyabetleri ancak rutin sağlık kontrollerinde ortaya çıkar.

Tip 1 diyabet çok daha hızlı gelişir, genellikle birkaç haftada ilerler. Her iki tip diyabet de ciddi olmasına karşın, bir kez teşhis edilip tedaviye başladıktan sonra belirtiler süratle yok olur. Diyabet kontrol altına alındığında diyabetli kişilerin sağlıklı ve hareketli bir yaşam sürmeleri için geçerli hiçbir neden yoktur. Ancak tedaviye geç kalınması körlük, böbrek yetmezliği ve kalp rahatsızlıkları gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Neden Olur?
Şeker Hastalığı (Diyabet) Neden Olur?

Diyabet sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Diyabet hastalarının dörtte üçü tip 2 diyabet hastasıdır. Tip 1 diyabet her yaşta ortaya çıkabileceği gibi, genellikle çocuklukta veya on beş yaşın altında teşhis edilir.

Tip 1 Diyabet Neden Olur?

 • Tip 1 diyabet pankreasta insülin üreten hücrelerin bulunamamasından kaynaklanır. Bu hücrelerin neden dolayı hasar gördükleri kesin olarak tespit edilememiştir. Ancak bu durumun bedenin bu hücrelere karşı anormal tutumundan kaynaklandığı varsayılır.
 • Bir virüsün veya başka bir enfeksiyonun bunu tetiklemiş olabileceği düşünülmektedir.
 • Genellikle genç insanlar etkilenir, ancak cinsiyetler arasında bir etkilenme farkı gözlenmemiştir.

Tip 2 Diyabet Neden Olur?

 • Tip 2 diyabetikler orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkmasından ötürü eskiden yaşlanmanın etkisi olarak değerlendirilirken, günümüzde diyabet hastası olan genç insanların sayısında artış görülmektedir.
 • Bunun temel nedeni bedenin kendi ürettiği insülini kullanamamasıdır.
 • Bazı kimseler bunu “hafif diyabet” diye nitelendirseler de, her diyabet hastası titizlikle ele alınmalı ve doğru şekilde tedavi edilmelidir.
 • Tip 2 diyabet olma olasılığı yüksek kimseler ailesinde diyabet olanlar, 40 ile 75 yaşları arasındakiler, Güney Asya ve Afrika-Karayiplerde yaşayanlar, aşırı kilolu insanlar, hamilelikte “yüksek şeker” sorunu yaşamış veya çok iri bebek doğurmuş kadınlardır.

Diyabetin başka nedenleri de vardır, ancak bunlara oldukça seyrek rastlanır:

 • Pankreasın bazı rahatsızlıkları tetikleyici olabilir.
 • Bazen bir kaza veya bir hastalık, kişinin farkında olmadığı diyabetin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Diyabet şeker yemekten veya yanlış beslenmekten oluşmaz.
 • Stres diyabete neden olmaz, ancak kişi diyabetikse belirtilerin ortaya çıkmasında etkili olabilir.
 • Diyabet bulaşıcı değildir, kimseden bulaşmaz, kimseye bulaştırılmaz.

Diyabet Tanısı Nasıl Konur?

Diyabet (Şeker Hastalığı) Tanısı Nasıl Konur?
Diyabet (Şeker Hastalığı) Tanısı Nasıl Konur?

Diyabet tanısı, çeşitli uluslararası kuruluşların (WHO, Amarikan Ulusal Diyabet Veri Gurubu=NDGG) belirlediği aşağıdaki oranlara göre konmaktadır.

 • Klasik diyabet bulguları olan bir kişide herhangi bir zamanda ölçülen plazma glikoz düzeyinin 200 mg/dl olması.
 • En az sekiz saattir aç (kalori almayan) bir kişide plazma şekerinin 140mg/dl olması. Yakın zamanda Amerikan Diyabet Birliği açlık kan şekeri sınırının 126 mg/dl olarak belirlemiştir.
 • Şeker yükleme testinde (OGTT) 2. saatteki plazma glikoz düzeyinin 200 mg/dl olması.

Şeker Hastalığının Tedavisi

Şeker Hastalığının (Diyabet) Tedavisi
Şeker Hastalığının (Diyabet) Tedavisi

Her ne kadar diyabet “iyileştirilemezse” de, çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Farklı tedavi yöntemlerine değinmeden önce kandaki glikoz seviyesi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Şeker Hastaları Neden Kendilerini Yorgun Hisseder?

 1. Şekerli ve nişastalı yiyecekler sindirildiğinde glikoza dönüşürler.
 2. Kişi diyabet olduğunda vücutlarındaki glikoz, insülin olmaması veya gerektiği gibi kullanılmaması nedeniyle enerjiye dönüşemez.
 3. Karaciğer glikoz üretmeyi sürdürür. Ancak bu da enerjiye dönüştürülmemektedir.
 4. Bu durumda vücut yağ ve protein depolarını kullanarak daha fazla glikoz üretmeye çalışır, ancak bu da enerjiye dönüşmemektedir.

Tedavi edilmeyen diyabetli kişilerin kendilerini yorgun hissetmelerinin ve kilo kaybetmelerinin nedeni budur. Kullanılmayan glikoz idrar yoluyla vücuttan atılmaya çalışır – tedavi edilmeyen diyabetlilerin sık sık tuvalet ihtiyacı hissetmeleri bundandır.

 • Tip 1 diyabetliler insülin iğneleriyle ve sağlıklı bir diyetle tedavi olurlar.
 • Tip 2 diyabetliler sağlıklı bir diyet ve egzersizin yanı sıra bazen ilaç da kullanırlar. Zaman zaman tip 2 diyabetliler kendileri insülin üretmelerine rağmen insülin iğnesi yaptırması gerekebilir.

Şeker Hastaları Ne Yemeli?

Şeker Hastaları Ne Yemeli?
Şeker Hastaları Ne Yemeli?

Diyabetlilere önerilen diyet özel bir diyet değildir, herkese önerilen dengeli beslenme şekillerinin aynısıdır. Daha az yağ, daha az şeker, daha az tuz ve bol bol sebze ve meyve.

Diyabette beslenme nasıl olmalıdır? Sağlıklı bir diyet listesini içeren yazımıza göz atalabilirsiniz.

Bu yazımızda diyabet nedir ve tüm detayları ile diyabet hastalığına değindik. Konuyla ilgili diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikAmsterdam Nerede? Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikKefir Nasıl Yapılır?
Keyfinden başlamış olduğumuz, ilk sitemizde. kendimizi geliştirmek ve bir o kadarda farklı içerikleri özgün yazılarla sizlere aktarmak icin burdayız. umarım begenirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here