Futbol’un Kısa Tarihi

0
186

İnsanoğlunun “top” ile oynamaya başlamasının tarihi çok eskilere dayanıyor.
İşte bazı coğrafyalarda futbol olarak bahsedilmeyen fakat futbola çok benzeyen oyunlar ve futbolun doğuşu.

Çin

Futbola benzeyen ve bilimsel kanıtlara sahip olan ilk oyunun, M.Ö. 300-200 yıllarında Çin’de askeri eğitim amacıyla oynanan Cu-Yu’ya dayandığı bilinmektedir. Kıl ve tüy ile doldurulmuş, deriden yapılan bir topun içi bambu kamışı ile sabitlenen, 30-40 cm yüksekliğinde ki bir kaleye sokulmasını amaçlayan bu oyunda, topa el ve kollar dışında ki her yerle temas etmek mümkündü.

Japonya

Bir kaç yüzyıl sonra, Japonya’da Cu-Yu’dan izler taşıyan ve varlığını ilk kez 644  yılında rastlanan kemaride adlı oyun ortaya çıktı. Cu-Yu’nun aksine, rekabete dayalı olmayan kemaride amaç dairesel bir alan içerisinde yer alan oyucuların topa ayaklarıyla vurarak, topu yere düşürmeden birbirine göndermesine dayanmaktaydı.

Antik Yunan

Episkiros ise, Avrupa’da Antik Yunanistan’da futbola çok benzeyen bir oyundu. Ellerin ve kolların serbest olduğu, vücudun her yeri ile oynanan bir oyundu. İki takımın yer aldığı oyunda, oyuncular karşı takımın alanında ki çizgiden topu geçirmeye çalışırlardı. İlerleyen zamanlarda bu oyun, harpastum adı ile Roma İmparatorluğu döneminde, oynanmaya devam etti.

Antik Mısır

Mısır mezarlarında bir takım figürlerin olduğu resimlere rastlanmıştır. Bu resimlerde, insanlar ayakları ile top oynamaktadır. Günümüze 2.500 yıl kadar önceden ulaşmış toplar mevcuttur. Bu toplar, keten veya deriden yapılmıştır. Yaklaık 7,5 çapındadır. Bazı Müzelerde bu topları görmek mümkündür.

Türkiye

Orta Asya Türklerinde takımlar karma oluşurdu. Bu oyuna tepük ismi verilmiştir. Bazı kaynaklar, içlerinde Kaşgarlı Mahmut’unda yer aldığı, kız ve erkeklerden oluşan bu takımların, günümüz futbolunda olduğu gibi topa el ile müdahale edemediklerini söyler. Aynı şekilde topun saha çizgisinin dışına çıkmaması ve faul hareketlerin yapılmaması da kurallar içerisinde yer alırdı. Oyunun amacı; ayak ve kafa kullanarak karşı takımın kalesine topu atmaya çalışmaktır.

Modern Futbol

Modern futbol ilk İngiltere’den çıkarak yayılmaya başlamıştır. İngilizler, Osmanlı İmpratorluğu topraklarında yer alan, belli başlı ticaret limanlarındaki kentlere yerleşmişlerdir. Bu sayede de ülkemize futbolu sokmuş oldular. İngilizler buralarda futbol maçı yaptıkları sırada, Rumlar’da İngiliz’lere katılarak futbol takımlarının sayısını arttırmışlardır. Osmanlı topraklarında yer alan Selanik’te, 1875’te ilk futbol maçı oynanmıştır. İzmir’de 1877’de, İstanbul’da ise 1895 yılında futbol maçları oynanmaya başlanmıştır. İlk futbol kulübü, Football Club Smyrna’dır. Bu kulüp 1894’te, İzmir’de İngilizler tarafından kurulmuştur. İngilizlerin İstanbul’a gelmeleri ile birlikte, Rumlarında futbola merakı sayesinde İstanbul’da futbol hızla yayılmıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here