Kefir Nasıl Yapılır?

0
575
Kefir Nasıl Yapılır?
Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir Nasıl Yapılır? Kefir yapımı için sağlanması gereken temel şartlar nelerdir? Kefirin faydaları nelerdir? Evde kefir nasıl yapılır? Bu yazımızda kefir ile ilgili bilinmesi gereken herşeyi sizlere sunuyoruz…

Kefir Nedir? Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir, kefir taneleri kullanılarak yapılan fermante bir içecektir. Kefir taneleri, karnabahar görünümünde 1-3 santimetre çağında tanelerdir. Bu tanelerin gövdesi, kefiran olarak adlandırılan kompleks bir şekerden oluşmaktadır.

Kefir tanelerinde çok sayıda bakteri ve maya bulunmaktadır. Bu mikroorganizma çeşitleri, kefir tanelerinin kaynağına göre değişmektedir.

Kefir taneleri süte konulup bekletildiğinde, içerdikleri mikroorganizmalar sütteki şekeri fermente ederek sütü kefir denilen içeceğe dönüştürürler. Süt yerine şekerli sıvılara kefir taneleri konularak “şeker kefiri” denilen içecekler de üretilip tüketilmektedir.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin Faydaları Nelerdir?
Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir tüketiminin sağlığa faydalı olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Kefirin insan sağlığına faydaları pek çok bilimsel çalışmayla da gösterilmiştir.

 • Düzenli kefir kullanımı bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Kefir tüketimi kandaki kolesterol düzeylerinin normalleşmesini sağlayarak kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Kefirdeki mikrooraganizmalar bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalık yapıcı mikroorganizmaların insan vücuduna yerleşmesine engel olur.
 • Cilt üzerinde olumlu etkileri vardır, cilde iyi gelir.

Kefirin faydalarını hem içerdiği probiyotik özellikli mikroorganizmalar hem de kefiranın sütte oluşturduğu bileşikler sağlar.

Kefirde Bulunan Mikroorganizmalar Nelerdir?

Kefirde çok sayıda mikrooragnizma bulunur. Bunlar genel olarak üç grupta toplanabilir. Laktik asit bakterileri, asetik asit bakterileri ve mayalar.

Laktik Asit Bakterileri:

Laktik asit bakterileri, şekeri fermente ederek laktik asit oluşturan bakterilerdir. Kefirde en sık görülen laktik asit bakterileri, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus ve Lactobacillus helveticus‘tur. Yoğurt da laktik asit bakterileri kullanılarak yapılır.

Asetik Asit Bakterileri:

Asetik asit bakterileri, şekerleri kısmi olarak okside ederek aldehit, keton ve çeşitli organik asit oluştururlar. Kefirde en sık görülen asetik asit bakteri cinsleri Acetobacter, Glucobacter, Gluconacetobacter ve Komagataeibacter‘tir. Sirke, asetik asit bakterileri kullanılarak yapılır. Sirke, etil alkolün asetik asite dönüştürülmesiyle oluşur.

Mayalar:

Kefirde ayrıca mayalar da bulunur. Mayalar şekeri fermente ederek etil alkol ve karbon dioksit oluşmasına neden olurlar. Kefirde mayaların fermantasyonu sonucunda az miktarda alkol oluşur. Ayrıca, kefirin köpüklü gibi görnümünün nedeni yine mayaların fermantasyonu sonucu oluşan karbon dioksiktir.

Bazı kefirlerde maya bulunmayabilir. Kefirde laktozu fermente eden Kluyveromyces cinsi mayalar da bulunur, laktozu fermente etmeyen Saccharomyces cinsi mayalar da bulunur. Ekmek, bira ve şarap yapımında mayalardan faydalanılır.

Kefir Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kefir Yaparken Neye Dikkat Edilmeli?
Kefir Yaparken Neye Dikkat Edilmeli?
 • Kefir yaparken en iyi sonucu elde etmek için fermantasyonu gerçekleştireceğimiz sıcaklığa, fermantasyonu uygulayacağımız süreye ve kullanacağımız süte dikkat etmeliyiz.
 • Kefir yaparken sağlayacağımız koşullar kefir tanelerindeki mikroorganizmaların gelişmesi için uygun olmalıdır. Ayrıca, kefiranın bozulmamasına dikkat edilmelidir.
 • Kefir yapmak için en iyi fermantasyon sıcaklığının 25 derece olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.
 • Evde kefir yaparken, kefir tanelerini oda ısısında sütte bekletmek iyi bir kefiri elde etmek için uygun bir ısıdır.
 • Oda ısısı sabit olmadığından, sıcak havalarda kefirin daha kısa sürede, soğuk havalarda daha uzun sürede hazır olacağını akılda tutmak gerekir.
 • Kefirin hazır hale gelmesi için, kefir taneleri ile süt karıştırıldıktan sonra beklenmesi gereken süre yaklaşık olarak 24 saattir.
 • Bekleme süresi uzadıkça sütün asiditesi artar ve laktoz miktarı azalır, sonuç olarak fermantasyon yavaşlar.

Kefir Yapımı İçin Hangi Süt Uygundur?

 • Her çeşit süt kefir yapımı için uygundur.
 • Yağ oranı azaltılmış süt kullanıldığında fermantasyon işlemi yavaşlar ve kefirin hazır hale gelmesi için daha uzun beklemek gerekebilir.
 • Pastorize süt kullanıldığında kefir yapmak daha kolaydır.
 • Çiğ sütten kefir yapma girişimleri her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir. Bunun nedeni çiğ sütteki bakteri yüküdür. Çiğ sütte bulunan bakteriler, kefirin tanelerindeki mikrooraganizmaların çoğalmasını engelleyebilir.
 • İnek sütünden kefir yapılabileceği gibi, keçi, manda gibi diğer hayvanlardan elde edilen sütle de kefir yapılabilir.
 • Kefir taneleri yerine “kefir mayası” olarak adlandırılan toz halinde bulunan mikroorganizma karışımı da kullanılabilir.

Kefir Mayası

Bu mayalarda kefir tanelerindeki kadar zengin bir mikroorganizma topluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca, kefiranın sağladığı özellikler de kefire katılmamış olur. Bu mayalar tek bir kez kullanılabildiği için bir kereliğine kefir mayalamak istenildiğinde kefir mayası kullanmak pratik olabilir.

Kefir mayalarındaki mikroorganizmalar belli olduğundan daha kontrollü bir içecek hazırlanmış olur. Özellikle elden ele dolaşan kefir mayalarının kullanımında kontiminasyon yani istenmeyen hastalık yapma potansiyeli olan mikroorganizmaların da kefir tanelerine bulaşma riski bulunabilir. Hijyen kurallarına uymak bu tür risklerden korunmak için en iyi yoldur.

Kefir Nasıl Yapılır, Kefir Nasıl Mayalanır?

Kefir Nasıl Yapılır? Kefir Nasıl Mayalanır?
Kefir Nasıl Yapılır? Kefir Nasıl Mayalanır?
 • Kefir yapmak için temiz bir cam kavanoza kefir taneleri yerleştirilir
 • Üzerine 1 litre oda ısısındaki süt boşaltılır.
 • Kavanozun üzeri temiz bir bezle örtülür ve bez lastik gibi bir bantla kavanoza sabitlenir.
 • Oda ısısında, güneş ışığından uzak 24 saat kadar beklendikten sonra kefir, metal olmayan bir süzgeçten geçirilir.
 • Buzdolabında soğutulduktan sonra 3 gün içinde tüketilir.

Kefir Mayası Nasıl Saklanır?

 • Süzülen kefir tanelerinden tekrar aynı işlem uygulanarak yeniden kefir yapılabileceği gibi, kefir taneleri az sütün içine konularak bir sonraki mayalama işlemine kadar buzdolabında 10 gün kadar tutulabilir.
 • Ya da temiz bir kaba aktarılarak buzdolabının dondurucu kısmında ya da derin dondurucuda birkaç ay saklanabilir.

Fermantasyon sonucu kefir tanesindeki bakterilerin kefiran oluşturmasıyla kefir tanesinin büyüdüğü gözlenir.

Evde Yapılan Kefir Mi? Markette Satılan Kefir Mi?

Kefir Nedir? Kefir Nasıl Yapılır?
Hangi Kefir Daha Sağlıklı?

Evde yapılan kefir veya marketten satın aldığımız kefir, hangi kefir olursa olsun, bunun sağlığımıza fayda sağlayacağına inancımızın tam olması lazım. Bunun için, içindeki mikroorganizmalarının hangileri olduğunu anlayacağımız analizlerin yapılabileceği laboratuvarların bulunması, bu konuda hassas olan tüketicilerin imdadına yetişebilir. Ayrıca böyle bir analiz yapıldığında doğru kefiri seçme ve tüketme şansı da doğmaktadır.

Kefir Çeşitleri

Farklı çeşitte kefirler elde etmek mümkündür. Bu kefirleri birbirinden ayıran özellik içeriğinde kullanılan maddelerdir

Sütlü Kefir:

En bilindik olan kefir çeşididir. İnek sütü, keçi sütü veya koyun sütü kullanılarak süt kefiri hazırlanır.

Su Kefiri:

Meyve suyu veya şekerli su kullanıralarak hazırlanan kefir türüdür. Süt kefirinden farklı olarak tadı daha incedir. Dokusu olarak da daha hafiftir.

Hindistan Cevizi Kefiri:

Bu kefir çeşidi ise; hindistan cevizi suyundan veya hindistan cevizi sütünü kullanarak hazırlanılan bir kefirdir.

Kefir nasıl yapılır? -dan yola çıkarak, sağlıklı bir içecek olan kefirin içeriğine de değindik. Sağlıklı bir içecek olması için yukarıdaki aşamalara dikkat edebilirsiniz. Yorumlarınızı da ayrıca bizimle paylaşabilirsiniz.

Afiyet olsun, sağlıklı günler dileriz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here