Yağları Yakmak İçin Acı Yemeli

0
57

Kırmızı biber ve diğer tropikal baharatları içeren salsa ve köri gibi acı kırmızı biber de, güçlü anti-iltihapsal antioksidanlar (karotenoid ve flavonol) içerir. Ancak acı kırmızı biber,eşsiz kilo kontrolü nitelikleriyle rakiplerine acı bir fark atar.

Birçok sıcak ülkenin yerel mutfağı, nemli bir iklimde, yenmesi halinde vücut sıcaklığını artırma eğiliminden dolayı bir dezavantaj yaratıyor gibi görünse de, ağzına kadar acı kırmızı biber ile doludur. Ancak kırmızı biber insanları terleterek vücut sıcaklığını düşürür. Bir başka deyişle, mutfaktan gelen bir klima cihazı gibi davranarak, uzun vadede insanların serinlemesine yardımcı olur.

Acı biberin keskin tatlı bileşenleri, capsaicinoidler diye  bilinen fitobesin bileşikleridir. Bunlardan biri olan capsaicin, acı kırmızı biberlerde en çok bulunan ve en faydalı capsaicinoid’dir.

En İyi Seçenek Acı Kırmızı Biber (ya da Acı Biber Sosu)

Kuru ya da taze capsaicin’in her türlü kaynağı, tüketimi azaltmayı sağlar ama tercih edilen taze ya da bütün halde biberlerden yanadır. Bütün haldeki acı kırmızı biberin; capsaicinoid’lerin ve C vitaminin yanı sıra, olası en yüksek konsantrasyonda, olası en geniş çeşitlilikte anti-iltihapsal, antioksidan fitobesinleri içermesidir.

Acıya fazla katlanamıyorsanız, pişirmeden önce çekirdeklerinin hepsini ya da bir kısmını temizleyerek acılığını azaltabiirsiniz. Unutmayın ki yemek ne kadar acı olursa, o kadar fazla capsaicin içerir; iştah kapatıcı etkisi de okadar fazla olur.

Toz ya da Dövülmüş Tane Kırmızı Biber

Toz ya da tane haldeki kuru biber, yemeklerinizi baharatlandırmanın ve tüketimi azaltmanın elverişli bir yoludur. Bütün haldeki taze acı biberlere göre geniş çeşitlilikteki fitobesinlerden yoksundurlar belki ama hala yemekler için sağlıklı, capsaicin bakımından zengin tamamlayıcıdırlardır.

“Kırmızı biber” toz haline getirilmiş acı biber ürünlerinin genel ismidir. Kırmızı biberler arasında en acı etkiyi arnavutbiberi tozu yapar. “Dövülmüş kırmızı biber” ya da “tane kırmızı biber”, kurutulmuş acı kırmızı biber parçacıkları ve kurutulmuş sarı acı biber çekirdeklerinden oluşan bir harmanı tanımlamak için kulanılan, aynı manaya gelen terimlerdir. Üreticiler, dövülmüş kırmızı biber yapımında çeşitli farklı acı biberleri kullanabilir, ancak en yaygınları ancho biberleridir.

Scoville Brimi Nedir?

Biberlerin görece acılığı, capsaicin miktarının milyonda birini yansıtan Scoville acı birimiyle ifade edilir. Böylelikle, bir milyonda bir parça capsaicin, 15 Scoville birimine karşılık gelir. Tatlı dolmalık biber, taban olan 0 Scoville birimde iken, habafiero biberi 250.000 Scoville birimlik acılığıyla sıralamanın en tepesine yakın bir yerdedir. Biber ne kadar olgun ise o kadar kırmızı ve acı olacaktır, bu da kırmmızı bir jalapeno’nun yeşil biberine göre daha acı olacağı anlamına gelir. (Dolmalık biberde olduğu gibi, acı kırmızı biber önceleri yeşilken, olgunlaştıkça önce sarıya, sonra kırmızıya, sonra da turuncuya dönüşür)

Anaheim Acı Biberleri

Anaheim acı biberleri tatlıdan, orta dereceye acıya uzanan çeşitliliktedir ve gelişimlerinin hem yeşil hem de kırmızı aşamalarında satılır. Dikkanlarda bulunan ve ristra denilen kırmızı acı biber lifleri genelde olgun Anaheim’lardan yapılır. Klasik Meksika chile relleno’ları -doldurulmuş acı biber- de Anaheim’lardan yapılır.

Ancho Biberleri

Ancho, koyu kırmızı ile kahverengimsi siyah arası bir renge sahip kuru poblano biberlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir., ancak bazen yanlışlıkla taze poblanoları tanımlamak için de kullanılır.

Scoville birimi: 1000-1500’dür

Arnavutbiberi

Arnavutbiberi en acı biberler sıralamasında yukarılardadır ve genelde öğütülmüş, kuru toz olarak satılır.

Scoville birimi: 30.000-50.000’dir

Chipotle Biberi

Chipotle biberleri sadece tütsülenmiş birer jalapeno biberidir ve konserve adobo sosunun temelini oluşturur.

Scoville birimi: 2.500-10.000’dir

Habanero Biberi

Scotch bonnet diye de bilinen habanero, küçük, sarımsı turuncu renkli, şekli fenere benzer bir biberdir. Habanero biberinin acılığını ancak nadir bulunan birkaç Asyalı tür bastırabilir. Etkisini tam olarak göstermesi biraz zaman alır, bu yüzden habanero’lu yemeğinizden ikici lokmayı almadan önce biraz bekleyin. Ayrıca söylemedi demeyin, bu biberler tam anlamıyla ölümcül acılığa sahiptir.; eğer acı eşiğinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız dahi, bu biberleri yerken ve hatta ellerken dahi hat safhada dikkatli davranın.

Scoville birimi: 80.00-300.000’dir

Jalapeno Biberi

Jalapeno biberleri, acılık açısından hafif acımsı ile oldukça acı arasında, farkları görünüşleriyle hemen ayırt edilebilecek türden biberlerdir. Genelde koyu yeşil safhadayken satışa sunulurlar, ama iyice olgunlaşmış kırmızı olanlarını da bulmak mümkündür.

Scoville birimi: 2.500-5000’dir

Poblano Biberi

Poblano biberleri, tatlımsı ve acı arasında bir çeşitliliğe sahiptir. Yemek tariflerinde yerini genellikle kızarmış ve soyulmuş olarak alır ya da doldurularak acı biber rellonos’un yapımında kullanılır.

Scoville birimi: 1.000-1500’dÜr

Serrano Biberi

Serrano acı biberleri Meksika ve Birleşik Devletler’in güneybatısında rağbet gören, birincil kullanım alanı salsa yapımı olan ve genellikle yeşil aşamasındayken tüketilen oldukça acı biberlerdir.

Scoville birimi: 10.000-23.000’dir

Acı biberlere dokunurken dikkatli olmak gerekir. İç bölgelerine, özelikle de açık renkli damarlara, iç duvarına ve tohumlara -ki capsaicin’in kaynağı burasıdır- dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkayın. Unutup da dalgınlıkla elinizi, gözleinize ya derinizin hassas olduğu bölgelere dokundurmamak için yıkama işini ertelemeyin! Aslında acı biberleri tutmanın en akıllıca yolu plastik eldiven kullanmaktır.

Acılıklarını azaltmak isterseniz, biberlerin içlerini açıp tohum ve damarlarından kurtulun. Daha da azaltmak için biberleri tuzlu soğuk suda bir saat kadar bekletin.

 

Paylaş
Sonraki İçerikVücut Yağlarına Savaş Açan Meyve Yağları
Keyfinden başlamış olduğumuz, ilk sitemizde. kendimizi geliştirmek ve bir o kadarda farklı içerikleri özgün yazılarla sizlere aktarmak icin burdayız. umarım begenirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here