REKLAM
Ana Sayfa Seyahat Bir Seyahat Nasıl Ucuza Getirilir?

Bir Seyahat Nasıl Ucuza Getirilir?

0
95
Ucuz Seyahat
REKLAM

Ucuz Seyahat Rehberi

REKLAM

Kim ucuz seyahat istemez ki? Bir seyahat nasıl ucuza getirilir, isterseniz önce yurt dışı gezileriyle başlayalım:

İyi Bir Araştırma Şart!

Yola çıkmadan iyi bir araştırma yapın. Haritayı dikkatle inceleyin. Özellikle ucuz uçak biletleri elde etmek için çok seçenekler bulunabilir. Çok önceden biletinizi alırsanız ücreti daha düşük olacaktır. Avrupa Kıtası’nı gezerken gençler için geçerli olan “demiryolu pasaportları”nı göz önüne almak gerekir. Ama gittiğiniz yeri belleğinize iyice sindirmek için inanın en etkili ulaşım yolu muhakkak ki otobüstür.

Otostop Yapmak

Daha da ucuz bir seyahat peşindeyseniz gezileriniz sırasında otostop yapmanız gerekebilir. Birçok kişi özellikle de gençken otostop ile gezmeyi denemiş olabilir. Sonuçta o da ayrı bir kültür. Yeni yüzler tanımak, bilgi dağarcığını artırmak yönünden artıları vardır. Otostop sayesinde çok güzel dostluklar edinilebilir. Ama malesef son yıllarda özellikle güvenlik açısından bu macera içeren gezme kültürü de sona erdi.

Toplu Taşıma Araçları

Şehir içi  yolculuklarınızda daima toplu halk araçlarını tercih edin. Otobüs ve tren gibi… Onlar hem ucuzdur hem de halkla kaynaşmış olursunuz. Ben bir otobüse bindiğimde gözüme birini kestiririm, onunla konuşmaya çalışırım. Eğer bana yüz vermezse veya anlaşamazsak bir başkasını denerim. Sonunda bulurum. Amaç onlarla dostluk kurmaktır. Hatta kendimi evlerine bile davet ettiririm. Bakalım ne yiyip içiyorlar, nelerden hoşlanıyorlar, Türkler hakkında ne düşünüyorlar?

Doğru Ülke Seçimi

Ucuz bir gezi için en etkili faktörlerden biri de tabi ki doğru ülke seçimidir. Niye komşularımız İran ve Sureye’yi düşünmüyorsununuz? İran’a vize  yok. Ayrıca İran çok da ucuz bir ülke. Laledi’den bir bilet alıp, İstanbul’dan Tebriz’e kadar yirmi beş dolara bile gidebilirsiniz. Üstelik yol boyunca ne kadar farklı coğrafyalardan geçiliyor. Pers medeniyetinin o güzelliklerini adım adım yaşamak için çok iyi bir fırsat.

Ucuza gezmek istiyorsanız bir kere lüksünüzü ülkenizde bırakın. Pahalı otel zincirleri her yerde aynıdır. Genellikle suratsız iş adamları kalır. Ucuz pansiyonları veya ‘youth hostel’leri tercih edin.

Ayrıca lüks lokantaları da tamamen unutun.

Zaten ülkenin yemek kültürü aslında sokaktadır, ucuz yerel lokantalardadır. Hatta bir bakkaldan peynir, meyveli yoğurt, elma ya da muz almaya nedersiniz? Odanıza şöyle yayılın hem kitabınızı okuyun hem de yemeğinizi iştahla midenize indirin.

Gezilerinizi ucuza getirmekte işinize yarayacak bir diğer şey de uluslararası kartlardır. Üç uluslararası kart bulunmaktadır.

  • Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC)
  • Uluslararası Gençlik Seyahat Kartı (IYTC)
  • Uluslararası Hostel Kartı (IYHF)

Bunlardan Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı, tüm dünyada geçerli tek öğrenci kimlik kartıdır. International Student Travel Conference (ISTC) üyesi kuruluşlar tarafından verilir. Ulusal öğrenci kartları yurt dışında geçerli olmayacağından yurt dışında yabancı öğrencilere tanınan tüm hak ve indirimlerden yararlanabilmeyi sağlar. 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında geçerlidir ve her yıl yenilenir. Yaş sınırı  olmaksızın öğrenci olduğunu belgeleyen herkese verilir.                                                                                                               Uluslararası Gençlik Seyahat Kartı, öğrenci olup olmadığına bakılmaksızın 26 yaşından gün almamış herkese verilir. Alındığı tarihten itibaren bir yıl geçerlidir. Her yıl yenilenir. Ulaşım, konaklama, eğlence yerleri, kültür merkezleri ve alışverişlerişlerde çeşitli oranlarda indirim sağlar.                                                                                                                            Uluslararası Gençlik Seyahat Kartı, dünya üzerindeki beş bin gençlik hostelinde ve Türkiye’deki GHD (Gençlik Hostelciler  Derneği) üyesi işletmelerde konaklama olanağı sağlar. Kartı almak için yaş sınırlaması ya da öğrenci olma koşulu yoktur. IYHF kartı olmayanlar, özellikle konaklamanın yoğunlaştığı yaz aylarında hostellere kabul edilmezler. Hosteller otellere oranla daha ucuzdur. Buralarda konaklama, değişik uluslardan gençlerle bir arada bulunma, tanışma, kaynaşma ve eğlenme olanağı sağlanır. Pek çok hostelde spor alanları ve eğlence merkezleri de bulunmaktadır.

Peki, yaşadığınız coğrafyayı acaba ne kadar tanıyorsunuz? Mesela, bir pazar günü üzerinizde pijama, elinize spor ya da magazin gazetesi alıp 90-60-90 Türkçesi noksan kadınların sunduğu televizyon programlarını seyretmeyi bırakın ve çevrenizi araştırın. Binin bir otobüse farklı bir semte gidin. Mezarlıklara, okullara, camilere, esnaf lokantalarına, ufak kahvelere hatta berberlere girin.

Berberler mahalle hakkında size iyi bilgi verirler. Yeni İnsanlarla tanışın, ufkunuzu genişletin. On senedir oturduğu evin iki sokak ötesindeki lisenin adını bilmeyen birçok arkadaşımız var.

Yurt içinde gezmeyi düşünüyorsanız, sakın “tatil” adı altında bir haftanızı turistik bir tatil köyünde “tutsak olarak” geçirmeyin. Ellerinde çok kıymetli(!) futbol gazeteleri ya da magazin dergileriyle saatlerce güneşin altında kertenkele gibi yatanları hiç anlamıyorum! Sonra açık büfeden bol bol yiyecek almalar ve o yiyeceklerin büyük bir bölümünü tabakta bırakmalar… Oysa Afrika’da her saniye açlıktan veya susuzluktan bir çocuk ölüyor. Öğleden sonra ise sıra alışverişe ve tüketim çılgınlığına gelir gelir. Gece de diskoteklerde eğlence adı altında yapılanlar… Size soruyorum, tatil bu mudur?

Bence hakiki tatil, en ufak detaylardan zevk almaktır. Bir çocuğun tebessümü, bir kapının tokmağı, Ani Köyü’nde pişen bir ekmeğin kokusu, kır çiçekleri, yerel müziğin melodisi farklı bir meyvenin tadı, sokağın kıvrımıdır.

Bana sorarsanız nerede daha az turist, daha az fast-food, daha az araç varsa orası bir gezgin için kültürlerinin çeşitliliği adına daha ilginç bir yerdir.

REKLAM

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here