Vücut Yağlarına Savaş Açan Meyve Yağları

0
152

Genellikle meyveleri diyetsel yağ kaynağı olarak düşünmeyiz. Ancak lezzetli ve besleyici birkaç meyve istisna oluşturur. Avokado, açai, zeytin ve hindistan cevizi tekli doymamış yağlar açısından (MUFA) zengin meyvelerdir. Bu özel yağ çeşitleri pek çok hastalığın önlenmesine, bitkisel yiyeceklerdeki besinlerin emilmesine, cildimizin beslenmesine yardımcı olur ve önemli bir his olan doygunluk hissini sağar.

En İyi Seçenek Avokado:

Her ne kadar avokadoyu bir sebze diye düşünsek de aslında lezzetli bir meyvedir. Yıllardır pek çok insan fazla miktarda yağ içerdiğinden dolayı avokadodan sakınmıştır. Ancak avokadodaki yağların çoğu, bilim insanlarının kalp hastalıklarına ve bazı kanserlere karşı koruma sağladığına inandığı tekli doymamış yağlardır. Ayrıca tekli doymamış yağlar egzersizden sonra doymuş yağlara oranla daha verimli bir şekilde yanarlar; bu da uzun dönemli bir kilo kaybında önemli rol oynayabilir. Boston’daki Brigham and Women’s Hospital tarafından yapılan bir çalışma, avokadodaki gibi tekli doymamış yağlardan zengin diyetlerin kilo verme ve formu korumada az-yağlı diyetlerden daha etkili olduğunu göstermiştir.

Avokadoda kilo vermeyi hızlandırdığını bildiğimiz, kalp sağlığına faydalı ve iltihaplanmayı azaltıcı omega-3 yağ asitleri bulunur. Kaymaksı, tereyağımsı avokado; tereyağı, krem peyniri ve ekşi krema yerine kullanabileceğiniz mükemmel bir seçenektir.

Avokadoda, kolestrol ve tuz bulunmaz, doymuş yağ açısından da düşük bir içeriğe sahiptir. Potasyum, magnezyum, folat, riboflavin ve C, E ve B6 vitaminlerini içeren bir besin deposudur. Ayrıca anti-iltihapsal, anti-aging etkili, hastalıklarla savaşan fitokimyasal maddeler olan lutein ve diğer antioksidanlar açısından da zengindir.

Araştırmalar, avokadonun her zerresinin aşağıdaki fitokimyasallar ve besinler açısından ilk 20 meyve arasına girdiğini göstermektedir.

 • Lutein – prostat kanseri, katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • E Vitamini – yaşlanma sürecini yavaşlatan güçlü bir antioksidandır ve kalp hastalığı ve çeşitli kanser tiplerine karşı korur.
 • Glütasyon – E vitamini gibi bir antioksidan olarak işlevi vardır; yani hücre hasarına yol açarak hastalıklara neden olan serbest radikallerin etkisini yok eder.
 • Beta-sitosterol – kandaki kolestrol seviyelerini düşürür. Avokado portakaldan dört kat fazla beya-sitosterol içerir, daha önce de belirtildiği gibi fitokimyasal açısından en zengin meyve kaynağıdır.
 • Folat – sağlıklı hücre ve doku gelişimini sağlar. Özellikle çocuk doğurma yaşındaki kadınlar için gereklidir; doğum defektlerine (sakatlık) karşı koruma sağlar.
 • Potasyum – vücudun elektrolit dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Avokado muzdan yüzde 60 daha fazla potasyum içerir.
 • Magnezyum – enerji üretimine yardım eder, kas kasılması ve gevşemesi için gereklidir.
 • Lif – kolestrolü düşür ve kalp krizi riskini azaltır.

Şu anki araştırmalar avokadonun özellikle şu durumlardan çok yararlı ve sağlıklı olduğunu göstermiştir:

Diyabetten Koruma:

Amerikan Diyabet Birliği’nin son yayınları, avokadodaki gibi tekli doymamış yağlar açısından zengin bir diyetin, iyi kolestrol seviyelerini artırdığını ve kan şekerini düzenlediğini vurgulamıştır. Diyabet konusunda korunma ve tedavi ile ilgili son diyetsel öneriler açısından Amerikan Diyabet Birliği, doymuş yağdan zengin diyetlere oranla tekli doymamış yağ asitlerinden zengin diyetlerin glikoz toleransını ve lipit (yağ) düzeylerini düzelttiğini belirtmiştir.

Zindelik:

Günde 30 dakika egzersiz yapan aktif bireyler avokadodaki gibi tekli doymamış yağları tüketerek enerjik bir hale gelebilir; çünkü tekli doymamış yağlar verimli bir şekilde yanar ve antremana dayanma gücü verirler. Wisconsin Üniversitesi araştırmacıları, bisiklete binmeden önce sağlıkı tekli doymamış yağ tüketen kadınların, yağlarını daha verimli bir şekilde yaktıklarını bulmuşlar. Bu yağın yaklaşık yüzde 50’si ağır bir egzersizi, yüzde 39’u hafif bir egzersizi takiben ve yüzde 34’ü dinlene sonrasında yanmıştır.

Obezite ve Kilo Yönetimi:

Avokado gibi düşük enerji yoğunluklu yiyecekler yemek, daha az kalori ile tok hissetmenizi sağladığından, sağlıklı bir vücut ağırlığını destekler. Enerji yoğunluğu bir porsiyon yiyecekteki kalori miktarıdır. Bol miktarda su ve lif içerdiğinden dolayı avokadolar düşük enerji yoğunluklu yiyecekler olarak çok az kaloriye sahiptir. Düşük enerji yoğunluklu yiyecekler karnımızı doyurarak, daha az kalori ile doygunluk hisseder ve sağlıklı bir şekilde kilomuzu koruruz. Bu faydaları elde etmek için bütün bir avokado yemeniz gerekmez, bir avokadonun beşte biri sadece 55 kalori içerir. Ayrıca Pennsylvania State Üniersitesi’ndeki araştırmacılar, düşük enerji yoğunluklu yiyecek tükettikleri zamanlara göre sek enerji yoğunluklu yiyecek tükettikleri zamanlara göre daha az kalori aldıklarını bulmuştur.

En iyi Seçenek: Açai

Açai antiaging ve genel sağlık için alınması gereken on süper yiyeceklerden biri olarak yer alır. Mükemmel yağ asidi, amino asit ve anti-iltihapsal içeriğine sahiptir. Açainin en sevilen niteliklerinden biri kaliteli protein, sağlıklı yağ ve güçlü antioksidanların hepsini birden üzerinde toplayan ilginç bir çilekgiller meyvesi olmasıdır.

Açai’nin Yararları:

 • Erken yaşlanmayla savaşa yardımcı antioksidanları dikkate değer miktarda içerir, kırmızı üzümden on kat fazla antioksidan ve kırmızı şaraptan on ila otuz kat daha fazla antosiyanin barındırır.
 • Kardiyovasküler sistem ve sindirim yolu sağlığını geliştiren tekli doymamış  (sağlıklı) yağları, besinsel lif ve fitosterolleri sinerjik şekilde içerir.
 • Kas kasılması ve yenilenmesi için çok önemli olan değerli mikro minerallerle birlikte neredeyse mükemmel bir esansiyel amino asit kompleksidir.

Açai, son derece antioksidan fitokimyasal bir bileşik olan siyadini (cyanidin) bol miktarda içerdeğinden zayıflama için birebirdir.; Japon araştırmacılar, siyanidinin yağ emilimini azaltmasının yanı sıra vücut yağını tüketebileceğini de keşfetmişlerdir.

 

Paylaş
Önceki İçerikYağları Yakmak İçin Acı Yemeli
Sonraki İçerikFutbol’un Kısa Tarihi
Keyfinden başlamış olduğumuz, ilk sitemizde. kendimizi geliştirmek ve bir o kadarda farklı içerikleri özgün yazılarla sizlere aktarmak icin burdayız. umarım begenirsiniz...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here